Облицювання приміщення — важливий етап ремонту або будівництва будинку. Саме він визначає загальний стиль і задає настрій. Сучасний ринок пропонує безліч оздоблювальних матеріалів, які здатні втілити в життя будь-які ідеї: сучасний мінімалізм або розкішний бароко, немає нічого, що не під силу новим технологіям.

Дерев’яна вагонка — матеріал, який досить давно зарекомендував себе, як запорука надійної і затишній обробки. Сьогодні крім натурального існує також пластиковий вигляд, проте його якості ми розглянемо трохи пізніше, а зараз давайте разом сконцентруємо нашу увагу на характеристиках першого. Єдине , що стоїть відразу ж уточнити, пластикова вагонка дешевше дерев’яної, так як цей матеріал виробляється з менш якісних матеріалів, що однак не заважає йому залишатися непоганий бюджетною альтернативою натурального побратима.

Оздоблення вагонкою

Переваги і недоліки

Оздоблення вагонкою — вибір тих, хто акцентує свою увагу не тільки на візуальних характеристиках матеріалу, але і піклується про його якості і міцності.

Вагонка — екологічний матеріал. Він виготовляється з натуральних порід дерев, які передають всі свої позитивні якості. Безпека використання натуральних матеріалів незаперечна. При їх виробництві не використовуються хімічні домішки і інші добавки, які можуть негативно позначитися на здоров’ї людини. Більш того вагонка підтримує сприятливий мікроклімат в приміщенні, контролюючи вологість. Не варто забувати і про приємне деревному ароматі, наполняющем кімнату.

Багатофункціональність дерев’яної вагонки є ще одним приємним сюрпризом. Обшити вагонкою можна підлога, стеля, стіни. Вона підходить для будь-яких поверхонь, так як витримує будь-які навантаження і при цьому дуже гармонійно виглядає.

З точки зору дизайну вагонка є виграшним варіантом, так як з її допомогою можна створити теплий домашній вогнище. Оздоблення стін цим матеріалом робить простір затишним, а невеликі вставки підкреслять футуристичність обстановки.

Більш того, дерево володіє високими звукоізоляційними властивостями. У будинку з обробкою з дерев’яної вагонки вам не будуть докучати сусідська собака або шум великого міста.

Остання за списком, але не остання за значенням — довговічність. При правильному монтажі і належному догляді дерев’яна вагонка прослужить десятки років, не потребуючи ремонту.

Проте ідеальних матеріалів не існує, принаймні поки що, тому вагонка має низку недоліків. По-перше, горючість матеріалу може стати причиною відмови від його використання. У кімнатах, де велика ймовірність загоряння краще всього відмовитися від дерев’яної вагонки. Або звернути увагу на вогнетривкі просочення, які допоможуть впоратися з цією проблемою.

Крім того внутрішнє оздоблення вагонкою значно зменшує площу приміщення. Цей матеріал досить широкий, а його монтаж вимагає спеціальних конструкцій, тому якщо приміщення невелике краще звернути увагу на більш «компактний» варіант.

Види дерев’яної вагонки

Оздоблення стін вагонкою повинна починатися з вибору її виду. На цьому етапі можна зіткнутися з деякими труднощами. Різноманіття, представлене в будівельних магазинах, може призвести непідготовленого покупця. Найперше, на що необхідно звернути увагу — це сорт дерева. Вагонка виготовляється з різної деревини, чим вона менше, тим дорожче обробний матеріал.

Визначившись з деревиною, можна почати вибирати її клас. Всього існує чотири різновиди вагонки, поділ якої відбуватися за сортами.

Екстра-клас — вагонка без будь-яких дефектів, вкраплень і інших речей, які можуть порушити гладкість і однотонність деревини. Ідеальний варіант, вартість якого відповідає найвищій якості.

Перший клас («А») — в даному типі можливо зустріти деякі вкраплення. Сучки, смоляні кишеньки, тріщинки — на кожні півтора метра допускається не більше двох подібних дефектів. Комусь може здатися, що це неприпустимо, однак виглядає така вагонка дуже гармонійно і свіжо.

Другий клас («В») — виходячи з попереднього абзацу, можна здогадатися, що в цьому типі деревини буде ще більше вкраплень. Також допускається наявність невеликих механічних пошкоджень і відмінності в забарвленні по всій довжині.

Третій клас («С») — останній і самий неякісний вигляд. При створенні вагонки цього типу допускається сильна неоднорідність. Тут можна зустріти безліч сучків, пятень та інших дефектів, які вже досить сильно впливають на зовнішній вигляд.

Форми профілю дерев’яної вагонки

Дерев’яна вагонка ділиться ще по одній класифікації — форма профілю. Оздоблення будинку вагонкою повинна обов’язково враховувати цю характеристику при виборі матеріалу.

Панельна вагонка має звичайну форму, що імітує брус.

Євровагонка відрізняється наявністю більш глибокого пазогребневого з’єднання і збільшеним розміром шипа. Завдяки такій формі вона гарантує поліпшену вентиляцію і дренаж вологи.

Штиль або Колгоспниця — це ідеально гладка вагонка. Крім неї такої поверхні не знайти більше ні в одного виду цього матеріалу. Найчастіше її використовують для обробки стель.

Американка копіює укладання дощок внапуск, завдяки наявності виїмок з внутрішньої сторони. Така форма надійно захищає стики між дошками від зовнішніх впливів атмосфери.

Блок-хаус — вагонка, імітує колоди. Трохи опукла, округла дошка може створити видимість дерев’яної споруди.